Skip to content Skip to footer

Blaski i cienie picia kawy w ciąży

Oczekujące dziecka kobiety kochające kawę często zadają sobie pytanie o to, czy mogą w ogóle myśleć o jej piciu w tym szczególnym okresie. Naukowcy są zgodni, że do pewnego momentu kawa rozpuszczalna w ciąży nie stanowi zagrożenia ani dla przyszłej mamy, ani dla płodu. Przestrzegają jednak przed jej nadmiernym piciem.

Jak kawa wpływa na organizm przyszłej mamy?

Naukowcy już od dawna analizują zależności zachodzące pomiędzy piciem kawy rozpuszczalnej w ciąży oraz zdrowiem samej ciężarnej i płodu. Wyniki ich badań budzą optymizm. Potwierdzają, że napoje zawierające kofeinę pite w rozsądnych ilościach nie są niebezpieczne ani dla przyszłych mam, ani dla rozwijających się właśnie płodów. Nie dostrzeżono też wpływu kofeiny na wady wrodzone płodu. Badania nie potwierdziły również zależności pomiędzy piciem kawy rozpuszczalnej oraz częstością poronień.Czy zatem oznacza to, że przyszła mama może sięgać po kawę rozpuszczalną zawsze, gdy ma na to ochotę? Niestety, takie podejście może okazać się niebezpieczne. Naukowcy do tej pory skupiali się podczas swoich badań przede wszystkim na kawie pitej w umiarkowanych ilościach. W ich przekonaniu ciężarna nie powinna przyjmować więcej niż 200-300 mg kofeiny w ciągu doby, a tym samym maksymalna dzienna dawka to trzy filiżanki słabej kawy.

Co zamiast kawy rozpuszczalnej?

Kawa rozpuszczalna w ciąży z pewnością nie jest napojem, którego obowiązkowo należy unikać. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje nieco inaczej, a dość częstym skutkiem ubocznym jej picia jest dająca się we znaki ciężarnym zgaga. Warto więc zastanowić się nad tym, czy do czasu rozwiązania nie zastąpić kawy rozpuszczalnej innym napojem.Tu najlepszym rozwiązaniem wydaje się kawa zbożowa oraz tak zwana kawa bezkofeinowa. Wbrew swojej nazwie nie jest ona wcale pozbawiona kofeiny, jej zawartość w jednej filiżance nie przekracza jednak zwykle 4 mg. Niektóre kobiety zastanawiają się nad tym, czy nie zastąpić kawy herbatą. W takim wypadku lekarze apelują jednak o ostrożność, bo zbyt mocna herbata może okazać się tak samo niekorzystna, jak kawa pita w dużych ilościach.