Aplikacje – co warto o nich wiedzieć?

Dzisiaj żyjemy na wpół w świecie realnym, na wpół zaś w wirtualnym. Posiadamy wiele tabletów, telefonów komórkowych, laptopów, a liczne programy i aplikacje kreują wirtualny świat, w którym robimy zakupy, sprawdzamy wiadomości, załatwiamy interesy czy rozmawiamy ze znajomymi.

Aplikacje – co to jest?

Właśnie – ten ogrom czynności umożliwiają nam przede wszystkim aplikacje. Co to właściwie jest? Najłatwiej jest określić je jako programy. Do czego służą? Tu praktycznie dzisiaj już nie ma granicy – znajdziemy aplikację praktycznie od wszystkiego. A jeśli nie – to zawsze pole dla nas dla zaprojektowania własnej aplikacji. Ale o tym później…

Rodzaje aplikacji

Wcześniej warto dowiedzieć się, jakie mamy typy aplikacji. Wyróżniamy tu aplikacje mobilne oraz webowe, a różnica wcale nie jest tak oczywista. Aplikacje webowe mogą być na każde urządzenie, a nie tylko na komputer czy laptop. Ponadto nie dostosowuje się ich do systemu operacyjnego, aktualizują się same, lecz wymagają internetu. Aplikacje mobilne z kolei są, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone jedynie na urządzenia mobilne, mogą, ale nie muszą wymagać internetu oraz są funkcjonalne i nie obciążają urządzenia.

Projektowanie aplikacji

Skąd właściwie się biorą takie aplikacje? Choć zazwyczaj zajmują się tym osoby po studiach informatycznych albo po specjalnych kursach, to warto wiedzieć, że projektowanie aplikacji webowych czy projektowanie aplikacji mobilnych jest dzisiaj możliwe dla każdego z nas. Wystarczy jedynie mieć pomysł, pobrać odpowiedni program i zapoznać się z jego obsługą.

Zasady projektowania

Istnieje jednakże kilka ogólnych zasad, które obowiązują, bez względu na to, czy zajmujemy się projektowaniem aplikacji na telefon czy na inne urządzenie. Otóż dana aplikacja musi być przejrzysta, a jej obsługa prosta – inaczej klient zamieni ją na inną. Co więcej należy w każdej chwili projektowania aplikacji myśleć o kliencie – czy ta aplikacja naprawdę jest potrzebna, jak ułatwić obsługę, jakie funkcje będą mile widziane?

Ukryte zadania aplikacji

Czy projektowanie aplikacji webowych czy też projektowanie aplikacji mobilnych ma w ogóle jakiś sens? Generalnie mogłoby się wydawać, że nie – przecież wiele z nich jest darmowych. Jednak jak się przyjrzymy, sprawa wygląda nieco inaczej. Część wytwórców zarabia na aplikacjach bezpośrednio – poprzez opłaty związane z pobraniem, z wykupieniem dodatkowych funkcji albo przez reklamy. Inne zaś, jak np. popularne aplikacje z kuponami, przyzwyczajają klientów i zachęcają ich.

Dlatego jeśli jesteśmy przedsiębiorcą – warto zastanowić się, czy może nie zyskamy tworząc aplikację związaną z naszą firmą. Natomiast jeśli mamy ciekawy pomysł i projektowanie aplikacji webowych czy mobilnych jest dla nas proste można zastanowić się, czy nie zdołamy zarobić na tym albo sprzedać pomysłu jakiejś firmie.

Źródło wpisu https://supportdevs.com/co_robimy/