Skip to content Skip to footer

Naucz się tworzenia stron internetowym i zostań freelancerem!

Freelancing zaczyna bić od pewnego czasu rekordy popularności. Słowo to stało się niezwykle modne, a coraz więcej osób osób marzy o zrezygnowaniu z tradycyjnego modelu pracy, zwracając się ku działalności na własną rękę. Jedną z najliczniejszych grup osób pracujących w ten sposób są webmasterzy i webdeveloperzy, zajmujący się tworzeniem stron internetowych

Freelancer, webmaster, webdeveloper… Czyli kto?

Kim Jednak jest freelancer? Jest to inne określenie osoby, która pracuje na podstawie innej, niż umowa o pracę i na własną rękę pozyskuje nowych klientów i zlecenia, pracując z dowolnego miejsca i – przynajmniej według teorii – zgodnie z grafikiem ułożonym przez samego siebie.

Sporą część freelancerów stanowią webmasterzy i webdeveloperzy. Co prawda obydwoje zajmują się tą dynamicznie rozwijającą się dziedziną, jaką jest tworzenie stron internetowych, jednak pracują z różnymi technologiami.

Webmaster odpowiada za tekstową zawartość serwisu oraz jego organizację. Współpracuje ściśle z redaktorami podczas dodawania do niego treści. Konkretnymi technologiami, w których pracuje, są przykładowo HTML, CSS czy JavaScript. HTML jest językiem znaczników, który sam w sobie nie decyduje o wyglądzie wyświetlanej strony. Wskazuje jedynie przeglądarce, jak interpretować dane fragmenty tekstu. Dopełnieniem HTML-a jest CSS, czyli kaskadowe arkusze stylów – język odpowiedzialny za formę prezentacji stron. Do tego wszystkiego konieczna jest znajomość języka JavaScript, który bierze udział w interakcji ze stroną, ale można pisać w nim też pełnoprawne aplikacje.

Webdeveloper odpowiada za programistyczną stronę powstawania serwisu. Musi znać wymagane przy swojej pracy języki programowania, do których należą między innymi Java, Perl, PHP, Python i wiele innych. Pracuje z frameworkami, które są bazą powstających aplikacji. Pracują też między innymi z CMS – systemem zarządzania treścią , dzięki któremu można później łatwiej zarządzać stroną, do której treści będą mogli dodawać też użytkownicy nieznający się na tworzeniu stron. Chociaż obowiązki i umiejętności webmastera i webdevelopera wyglądają inaczej, w rzeczywistości wiele osób pełni obydwie te funkcje.

Jak zostać freelancerem tworzącym strony i… czy warto?

Wbrew pozorom, tworzenie stron internetowych to profesja, której nauczyć się może każdy i nie potrzeba do tego specjalistycznego wykształcenia. Uczyć można się stacjonarnie lub online, najważniejsza jest jednak praktyka, która wiąże się ze stałym zdobywaniem doświadczenia, co na początku wiąże się często z pracą nieodpłatną lub nisko płatną.

Początki bywają ciężkie, jednak po rozwinięciu skrzydeł i pozyskaniu zleceniodawców można przebierać w zleceniach i pracować komfortowo, bez szefów, jednak presja ze strony zleceniodawców potrafi być spora i konieczna jest systematyczność. Praca taka jednak daje – tak przez nas pożądaną – możliwość pogodzenia życia zawodowego i osobistego.