Skip to content Skip to footer

Skrzyniopalety plastikowe – podstawowe własności użytkowe

Właściwości skrzyniopalety nie definiują wyłącznie jej udźwig lub materiał wykonania. I choć czynniki te są niezwykle istotne, to każda skrzyniopaleta posiada własne, sprawdzone właściwości fizykochemiczne. Co warto o nich wiedzieć w kontekście rozwiązań wyprodukowanych z tworzywa HDPE?

Atest – podstawa jakości produktu

O tym, czy dana skrzyniopaleta nadaje się do użytku, informują atesty. Nie tylko zaświadczają one o odpowiedniej wytrzymałości konstrukcyjnej, ale też o spełnianiu wielu innych norm.

Jedną z nich jest norma dotycząca przechowywania żywności. Zdecydowana większość skrzyniopalet plastikowych wyprodukowana jest ze specjalnego tworzywa HDPE, które jest dostosowane do kontaktów z żywnością. To jednak nie wszystko. Dobra skrzyniopaleta „poradzi sobie” również z pracą w określonych warunkach temperaturowych, maksymalnym obciążeniem mechanicznym (i jego zachowaniem w odpowiednim otoczeniu), a także – z odpornością na działanie kwasów, zasad i innych, często niebezpiecznych odczynników chemicznych.

Temperatura pracy

Skrzyniopalety plastikowe są zaprojektowane w ten sposób, by mogły one zachować swoje parametry pracy przy określonym wachlarzu temperatur.

Większość z nich zachowuje swoje właściwości przy temperaturach od – 25 do nawet + 65 stopniach Celsjusza. Wartości te – jak na warunki magazynowe – z powodzeniem wystarczą. Oczywiście nie oznacza to, że po przekroczeniu tej granicy utracą one swoje właściwości. Zawsze istnieje pewien margines, w ramach którego budulec danej palety może ulec częściowemu osłabieniu, choć nie całkowitemu zniszczeniu.

Masa – czynnik istotny

Niewątpliwą zaletą skrzyniopalet plastikowych jest ich niewielka masa. Żeby sobie ją lepiej zobrazować, wystarczy wziąć pod uwagę jej masę własną i udźwig.

Przykładowe skrzyniopalety plastikowe o masie 44 kilogramów, potrafią utrzymać ciężar nawet do 4.5 tony. Co więcej – obciążenie to znosi nie tylko konstrukcja samej skrzyniopalety, ale też jej podstawowe elementy nośne (np. w wariancie z płozami). Skrzynię plastikową można zatem dość łatwo przenieść w wybrane miejsce i to nawet z wykorzystaniem siły ludzkich mięśni.

Podsumowując, plastikowe skrzyniopalety to rozwiązania optymalne nie tylko ze względu na ich parametry pracy, ale też ze względu na ich właściwości użytkowe.