Skip to content Skip to footer

Jakie palety higieniczne oferują producenci

W branży spożywczej zarówno magazynowanie, jak i transportowanie produktów jest możliwe przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Dotyczy to także możliwości paletowania towaru, który w przypadku żywności powinien być przechowywany na paletach dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Takie atesty posiadają palety higieniczne, które są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych i z bardzo zróżnicowanym wykończeniem.

Czym jest paleta H1?


Każda paleta higieniczna jest wykonana z lekkiego tworzywa sztucznego, które posiada atest wydany przez PZH. W praktyce oznacza to, że tworzywo wykorzystane do wyprodukowania takiej palety, to pierwotne tworzywo sztuczne, najczęściej HDPE. Palety higieniczne o standardowej wielkości ważą, w zależności od rodzaju wykończenia, około 16-20 kg, a jednocześnie są niezwykle wytrzymałe na zmiany temperatur oraz możliwość mechanicznego zniszczenia. Palety H1 można stosować w temperaturach od około -40 do +60 stopni, przy czym producenci podkreślają, że palety świetnie znoszą mycie gorącą wodą. W tym przypadku wytrzymałość palety sięga nawet +100 stopni Celsjusza. Paleta higieniczna jest niezwykle popularna także ze względu na możliwość udźwigu przy różnych rodzajach obciążeń.

Na co zwracać uwagę w paletach higienicznych?


Palety higieniczne dostępne są w różnych wersjach, przy czym w zależności od rodzaju wykończenia producenci oferują także ściśle określoną gamę kolorystyczną z zastrzeżeniem, że zamawiający może nabyć paletę także w innych kolorach niż standardowe barwy podane w katalogu. W wielu paletach oznacza to dostępność palet kolorowych z jednoczesną koniecznością dokonania dopłaty w przypadku palety białych. Lekkość tworzywa sztucznego przekłada się także na jego niezwykłą wytrzymałość. Przy obciążeniu statycznym przeciętna paleta H1 wytrzymuje obciążenie rzędu 5000 kg. Przy obciążeniu dynamicznym paleta wytrzymuje obciążenie około 1000 kg, jednak i to obciążenie maleje jeśli paleta jest wykorzystywana na regałach. W tym przypadku wytrzymują one nieco ponad 800 kg obciążenia.

Palety dostępne są zarówno jako palety gładkie, jak i palety szczelinowe, przy czym w większości przypadków są to palety na trzech płozach. Gładkie blaty palety mogą być wykończone krawędzią, chroniącą żywność przed przesuwaniem. Niektórzy producenci palet stosują dodatkowe wzmocnienia w postaci rur stalowych, które zwiększają stabilność palety, a jednocześnie mają wpływ na jej ciężar. Paleta zbrojona nie zawsze może być wykorzystywana do przewożenia i magazynowania żywności.

Źródło tekstu https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/palety-higieniczne-na-miar-ambicji-najwikszych-graczy-w-brany-spoywczej/