Skip to content Skip to footer

Jakie części do maszyn rolniczych zużywają się najszybciej?

Maszyny i urządzenia używane do prac przy uprawie rolniczej są eksploatowane bardzo intensywnie, dlatego niektóre części ulegają szybszemu zużyciu. Aby móc pracować w sposób ciągły, bez zbędnych przestojów warto zwrócić uwagę na te newralgiczne mechanizmy i w odpowiednim momencie wymienić części do maszyn rolniczych na sprawne i niezawodne.

W jakich urządzeniach części do maszyn rolniczych wymienia się okresowo?

Do najbardziej narażonych na zużycie należą urządzenia bardzo intensywnie eksploatowane przy uprawie dużych areałów ziemi. Przy ich użyciu pracuje się praktycznie przez cały rok, z wyjątkiem okresu zimowego.

Są to ciągniki rolnicze, kosiarki, rozrzutniki, opryskiwacze, przyczepy samozbierające oraz rozdrabniacze. Wszystkie tego rodzaju urządzenia są szczególnie narażone na ciężką, wielogodzinną pracę, kontakt z różnymi rodzajami gleby, dlatego ich powierzchnie robocze zużywają się bardzo szybko.

Zużyte części pracują mało wydajnie, a to prowadzi do znacznego wydłużenia wykonywania koniecznych czynności. Nieefektywna praca maszyny to o wiele większe koszty oraz więcej straconego czasu.

Jakie części do maszyn rolniczych warto wymienić na fabrycznie nowe?

Fabrycznie nowe, oryginalne części do danej marki urządzenia są z reguły dosyć kosztowne, ale jeśli naprawy wymaga bardziej skomplikowany mechanizm, od którego zależy sprawność i wydajna praca, warto w nie zainwestować.

Nieodpowiednio dobrane części mogą spowolnić działanie maszyny, a czasem nawet spowodować inne awarie. Idealnie dobrana do marki, modelu i typu maszyny część daje gwarancję ciągłego, niezawodnego działania oraz zapobiega nieprzyjemnym niespodziankom podczas eksploatacji.

Jeżeli naprawy wymagają takie mechanizmy, jak silnik, skrzynia biegów lub panel sterujący, zdecydowanie warto użyć nowych, oryginalnych części, aby mieć gwarancję niezawodnej pracy. W takich przypadkach raczej nie warto oszczędzać.

Które części można zastąpić regenerowanymi zamiennikami?

Jeśli naprawy wymagają proste mechanizmy robocze można zastosować części po regeneracji, które swoje zadania spełnią zadowalająco. Wystarczy znaleźć profesjonalny serwis, który specjalizuje się w rewitalizacji części, a także daje na nie gwarancję użytkowania.

Takie części są znacznie tańsze od oryginalnych, a urządzenie można bezpiecznie i efektywnie eksploatować. Elementy, które mają bezpośredni kontakt z ziemią lub nawozami zużywają się bardzo szybko, a ich wymiana konieczna jest o wiele częściej niż w przypadku mechanizmów napędowych.