Skip to content Skip to footer

Praca za granicą

Od momentu, kiedy Polska stała się krajem członkowskim Unii Europejskiej, wielu rodaków postanowiło wyjechać w poszukiwaniu lepszej pracy. Polacy zyskali sobie miano jednych z najlepszych na świecie fachowców. Najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów są kraje zachodnie takie jak Niemcy, Holandia, Belgia, Francja czy Wielka Brytania.

Praca w Niemczech

Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają do naszych zachodnich sąsiadów. Szczególnie ci, którzy mieszkają przy granicy niemieckiej, już wiele lat temu postanowili poszukać zatrudnienia w tamtejszych firmach. Głównym powodem są oczywiście wyższe zarobki i lepsze warunki pracy.

Mieszkając i mając pracę przy granicy, można równocześnie zarabiać w euro i wracać do rodzinnego domu tego samego dnia. Jest to kusząca propozycja, szczególnie że Niemcy chwalą sobie Polaków za fachowe usługi. Jednak nie zawsze jest tak kolorowo jakby się wydawało.

Praca nie taka łatwa i przyjemna

Doświadczają tego głównie kobiety, które znajdują zatrudnienie jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Jak można się domyślić praca nie należy do łatwych i przyjemnych. opieka nad starszymi i często schorowanymi ludźmi wymaga wiele wysiłku. Często oprócz opiekowania się takimi osobami trzeba jeszcze zadbać o porządek w domu oraz robić zakupy. Tak więc można przyjąć, że jest to również praca w charakterze gosposi.

W internecie można spotkać wiele skrajnych opinii na temat tej profesji. Niektórzy twierdzą, że ich praca jest łatwa, przyjemna, a przy tym świetnie wynagradzana. Drudzy z kolei wyrażają mało pochlebne, często przeciwne opinie. Na to, jaki ona będzie miała charakter wpływa wiele czynników.

Głównie zależy to, od jakiej tego opieki potrzebuje osoba, którą trzeba się zajmować oraz jakie warunki panują w domu. Czasami są to ludzie, którzy są w dobrej kondycji fizycznej, jednak mimo to potrzebują pomocy w prowadzeniu domu.

Jakie wymagania mają seniorzy?

Często w ogłoszeniach można napotkać wiele wymagań, które trzeba spełnić, aby móc dostać pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Przede wszystkim ważna jest znajomość języka niemieckiego. Bardzo często wymagana jest biegłość we władaniu językiem niemieckim. Niekiedy można też przeczytać, że opiekunka powinna dysponować odpowiednim dyplomem uprawniającym ją do pełnienia takiej funkcji.

Jednak najczęściej agencje wystawiające ogłoszenia zamieszczają informacje, że nie jest wymagane żadne doświadczenie ani wykształcenie. Tak naprawdę wszystko zależy od tego kim będzie trzeba się zająć. Z pewnością takie oferty pracy są kuszące, jednak warto się kilka razy zastanowić, gdyż można się rozczarować.