Skip to content Skip to footer

Zastosowanie przetwornic w automatyce

Cechą każdej, nieco bardziej zaawansowanej instalacji elektrycznej jest występowanie obwodów niskonapięciowych. Oprócz standardowej sieci 230, nierzadko wymagane jest doprowadzenie zasilania 12VDC, 24VDC lub 48VDC do części wyspecjalizowanych urządzeń. Rzecz tyczy się nie tylko skomplikowanych układów automatyki przemysłowej czy budynkowej, systemów DSO i CCTV. Także w naszych domach coraz częściej możemy spotkać napięcie 12VDC w przypadku zasilania nowoczesnych źródeł oświetlenia jak np. LEDy czy 12VAC dla halogenów.

Napięcie sterownicze w automatyce

Najczęściej spotykanym standardem dla zasilania sterowników PLC jest napięcie 24VDC, co wiąże się z koniecznością poprowadzenia obwodów o takim napięciu. Często realizowane jest to poprzez przetwornice napięcia lub zasilacze, instalowane w szafie sterowniczej lub jako komponent konkretnego urządzenia, w jego obudowie. Coraz więcej nowoczesnych sterowników dedykowanych pod konkretne układy także wymaga doprowadzenia napięcia stałego, za przykład mogą posłużyć choćby nowe rozwiązania sterowników Samoczynnego Załączania Rezerwy.

Przetwornica napięcia a zasilacz

Jakkolwiek zasada i idea działania tego typu urządzeń jest taka sama, logicznie rzecz biorąc każdy zasilacz jest więc jednocześnie przetwornicą, ze względów historycznych i zwyczajowych przyjęło się, że zasilaczami określane są układy podłączane bezpośrednio do napięcia sieciowego. Przetwornica elektryczna natomiast zasilana jest z baterii lub akumulatorów i do działania nie wymaga sieci. Dodatkowo, zasilacze to zazwyczaj układy obniżające i jednocześnie prostujące napięcie, podczas gdy na rynku znaleźć można wykonania przetwornic zarówno napięcie obniżające jak i podwyższające. Dobrym przykładem może być tu popularna przetwornica samochodowa, konwertująca napięcie 12VDC akumulatora na 230VAC, do którego można podłączyć standardowe urządzenia elektryczne. Informacje na temat popularnych na rynku przetwornic wraz z zestawieniem ich parametrów technicznych dostępne są na stronie e-electro.pl.

Separacja

Ważną właściwością większości produkowanych przetwornic napięcia jest izolacja galwaniczna, czyli odseparowanie obwodu wejściowego i wyjściowego. Oprócz zwiększenia bezpieczeństwa układu, takie rozwiązanie pozwala wyeliminować część zakłóceń. Reasumując, konwertery mocy – bo tak również nazywane są przetwornice – na stałe zagościły w większości instalacji elektrycznych i w dniu dzisiejszym ciężko wyobrazić sobie jakikolwiek obiekt przemysłowy bez ich wykorzystania.
Źródło tekstu https://www.egniazdka.pl/elementy-pomocnicze-ukladu-automatyki-c-12_43.html