Skip to content Skip to footer

Przetwórstwo owocowo warzywne

Warzywa i owoce to bardzo ważna część pożywienia dla ludzi, jak i dla zwierząt. Wszystkie warzywa, jak i owoce są cennym dla człowieka i dla zwierząt źródłem witamin, błonnika i soli mineralnych. Naukowcy oszacowali, że rośliny te stanowią aż 3/4 żywności konsumowanej przez ludzi i jedzonych przez zwierzęta.

Jak dzielą się rośliny pod względem zastosowania?

Biorąc pod uwagę zastosowanie użytkowe owoce i nasiona podlegają podziałowi i dzieli się je na te, które pochodzą z roślin zbożowych, roślin strączkowych, roślin oleistych, roślin owocowych i roślin przyprawowych. Przetwórstwo owocowo warzywne obejmuje warzywa, owoce i rośliny zbożowe. Z roślin poza przetworami warzywnymi i owocowymi istnieją również przetwory zbożowe. Ze zboża uzyskujemy mąkę, kaszę, płatki. Na mąkę przerabiane jest żyto, pszenica, kukurydza.

Z roślin oleistych, jak oliwki, rzepak, słonecznik wytwarzany jest olej. Poza tym z licznych owoców roślin baldaszkowych pozyskiwane są przyprawy, jak kolendra, kminek, pieprz czarny. Z roślin owocowych i warzywnych wytwarza się nie tylko przetwory miękkie, soczyste, lecz także przetwory suche. I tu przykładem takich roślin na przetwórstwo owocowo warzywne suche może być mak, orzechy, czy nasiona kasztanowca jadalnego.

Przetwórstwo w Polsce

Nasz kraj pod względem przetwórstwa owocowego i warzywnego nie różni się od innych krajów europejskich. W naszym kraju produkuje się wysokiej jakości uprawy, a z nich zdrowe produkty, których zdrowotne właściwości potwierdzają liczne certyfikaty.

W naszym kraju przetwórstwo owocowo warzywne obejmuje niemalże 1365 przedsiębiorstw. Przetwórstwem na skalę przemysłową w Polsce zajmuje się aż ponad 270 firm. I przetwórstwo w naszym kraju obejmuje głównie krajową bazę surowcową. A nadwyżka w ilości około 40 procent produkcji eksportowana jest za granicę. Polska jest znaczącym eksporterem w skali nie tylko europejskiej, lecz również w gospodarce światowej. I tu przykładem mogą być maliny, których jesteśmy głównym eksporterem na rynku europejskim.