Skip to content Skip to footer

Marynowanie grzybów w zalewie octowej

Grzyby to jeden z ulubionych przysmaków Polaków, który szczególnie często wita na naszych stołach jesienią. Poprzez gotowanie, smażenie lub marynowanie można je przygotować na wiele różnych sposobów. Marynowanie jest szczególnie polecane jesienią, kiedy grzyby są tanie.

Przygotowanie do marynowania

Jednym z najlepszych grzybów do przyrządzenia w ten sposób są rydze. Smaczne rydze marynowane w zalewie octowej mogą nam towarzyszyć przez wiele miesięcy bez utraty unikalnych walorów smakowych, Ten rodzaj przygotowywania jest szczególnie polecany grzybiarzom, którzy w okresie jesiennym mają największe zbiory. Do przygotowania marynaty potrzebować będziemy kilku podstawowych składników, które znaleźć możemy w każdej polskiej kuchni. Są to:
– ok. 30 sztuk zdrowych rydzów,
– 250 mililitrów octu (1/2 szklanki),
– 750 mililitrów wody (3 szklanki),
– ok. 100 gram cukru (1 szklanka)
– 1 sztukę cebuli,
– 1 łyżkę soli,
– 2 sztuki liści laurowych,
– 6 sztuk ziela angielskiego,
– 1,5 łyżeczki gorczycy,
– czysty słoik na marynatę.

Przygotowywanie grzybów oraz zalewy octowej

Kupione lub zebrane grzyby należy bardzo dokładnie wyczyścić. Z tego względu umieszczamy je w durszlaku lub pojemniku i płuczemy pod bieżącą wodą. W międzyczasie przygotować możemy dodatkową gorącą wodę, do której wkładamy wcześniej wyczyszczone rydze. Całość umieszczamy na małym ogniu i gotujemy. Czas gotowania rydzów jest uzależniony od ich wielkości, aczkolwiek nie powinien być krótszy niż 5 minut oraz dłuższy niż 10 min. Gdy już to zrobimy możemy zająć się przygotowaniem zalewy.

Stworzenie zalewy octowej do zamarynowania rydzów jest dziecinnie proste. Jedyne, co należy zrobić to wymieszać wszystkie wcześniej przygotowane składniki i je zagotować. W tym celu dodajemy do wody ocet, ziele angielskie, liście laurowe, gorczycę oraz sól. W przypadku cukru możemy zdecydować się na zmniejszenie jego ilości, jeżeli nie lubimy smaku słodyczy lub jeżeli staramy się unikać wszechobecnych cukrów prostych. Po zagotowaniu marynata jest gotowa.

Ostatnim etapem jest zmieszanie grzybów z marynatą. W tym celu wyparzamy świeże, niezardzewiałe słoiki. Umieszczamy w nich grzyby i zlewamy je gorącą zalewą. Smaczne rydze marynowane szczelnie zamykamy i odwracamy słoik denkiem do góry. Alternatywnie możemy zdecydować się na ich zawekowanie. W takim wypadku przygotowujemy duży garnek, w którym gotujemy słoiki przez kolejne 15-20 minut.

Alternatywne rozwiązania

Pamiętamy, że przygotowania smacznych rydzów marynowanych nie musimy stosować octu. Grzyby wyjdą równie smakowicie, jeżeli zdecydujemy się na zlewę miodową, czy też cieszącym się coraz większą popularnością czerwonym winem.

Ponadto grzybki nie muszą służyć jako samodzielna przekąska. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podawać je razem z różnorodnymi sosami między innymi z sosem pomidorowym lub paprykowym.