Skip to content Skip to footer

Jakie przetwory przygotować na zimę?

Niestety sezon na świeże warzywa jest u nas dosyć krótki. Warto wykorzystać ten czas na przygotowanie przetworów, by zimą móc cieszyć się smakami lata zamkniętymi w słoikach. Jakie przetwory najczęściej robimy na zimę?

Warzywa do słoika

Chyba wszyscy lubimy przetwory z buraków, ogórków, papryki, czy pomidorków na zimę. Bardzo chętnie robimy przetwory z warzyw w całości jak i komponujemy z nich przepyszne surówki.

Ogórki najczęściej robimy w occie lub konserwowe. Często również staramy się robić sałatki, które urozmaicamy papryką, czy cebulą.

Przetwory z buraków świetnie komponują się z papryka, cebulą czy czosnkiem. Zalewy, których używamy są przeważnie octowe lub z oleju. Tak sporządzone surówki świetnie zimą smakują z mięsem, czy wędlinami. Idealnie komponują się z daniami obiadowymi, ale również sprawdzają się na stole jako przystawki.

Paprykę, czy pomidorki również możemy zawekować i w ten sposób zachować smak lata na chłodne, zimowe dni. Z mniej popularnych warzyw, które ostatnio weszły w łaski gospodyń domowych warto zrobić przetwory z kalafiora, czosnku, czy bakłażana. Warto również pokusić się o zrobienie surówek wielowarzywnych, które na pewno zima będą nam bardzo smakowały.

Jak prawidłowo wekować słoiki?

Wekowanie przetworów nie jest trudne, ale trzeba twardo trzymać się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim słoiki przed zakręceniem muszą być odpowiednie przygotowane. Bardzo dokładnie umyty słoik i zakrętka jest podstawą dobrej pasteryzacji. Dodatkowo szyjka słoika i zakrętka muszą przed zakręceniem być wytarte do sucha.

Wekowanie polega na rozgrzaniu zakręconych słoików tak, by powietrze znajdujące się w środku uwypukliło wieczko słoika. Następnie, w trakcie studzenia, wciągnęło je do środka. Takie zabezpieczenie przetworów przed kontaktem z powietrzem z zewnątrz pozwala na długie przechowywanie żywności.

Metod pasteryzacji jest kilka. Można podgrzewać słoiki w garze wypełnionym wodą, pasteryzować na sucho w piekarniku, czy wlewać gorące przetwory bezpośrednio do słoików. Tu każda z gospodyń domowych musi samodzielnie zdecydować, który ze sposobów jest dla niej najlepszy.

Słoiki z przetworami, które otwieramy zimą, dodadzą smaku naszym codziennym potrawom. Przetwory z buraków, ogórków, papryki, czy kiszonej kapusty to idealny sposób na wprowadzenie do zimowej diety warzyw, których zimą mamy tak mało. Słoiki z przetworami na zimę to nie tylko ciekawy smak, to również dawka witamin zamknięta w słoiku.