Skip to content Skip to footer

Skład opału – co możemy na nim znaleźć?

Paliwa opałowe możemy podzielić ze względu na stan skupienia. Paliwa takie występują we wszystkich trzech stanach: gazowym (gaz ziemny), ciekłym (olej opałowy) oraz stałym (węgiel i jego pochodne, drewno itp.) Paliw stałych mamy najwięcej rodzajów, również najłatwiej jest za ich pomocą opalać/ogrzewać nasze domy i mieszkania. Z paliwami stałymi wiąże się również względnie łatwe magazynowanie, przewożenie i odważanie w celu sprzedaży, co powoduje że składów opału jest najwięcej.

Skład opału – czym dysponuje ?

Składy opału dysponują zazwyczaj kilkoma rodzajami paliw. Paliwa te jednak wywodzą się z dwóch głównych źródeł – z węgla oraz drewna.

Węgiel możemy podzielić na węgiel brunatny oraz kamienny. Te dwa rodzaje możemy podzielić również ze względu na ziarnistość oraz zawartość rożnego rodzaju substancji (na przykład ekogroszek lub orzech – o kaloryczności odmian już nie wspominając). Węgiel jest również surowcem do produkcji koksu, który jest najbardziej energetycznym paliwem stałym, będącym pochodną węgla.

Paliwa wywodzące się z drewna dzielone są na drewno iglaste i liściaste. Stosowalność odpowiednich gatunków jest uzależniona od rodzaju instalacji, jaką posiadamy. Od niej również zależy wymagana wilgotność drewna. W piecach zapalimy drewnem wilgotnym, jednak jeśli będziemy chcieli tym samym drewnem palić w kominku, to będzie to zarówno mało efektywne, jak i drogie. Z produktów powstałych w wyniku obróbki drewna produkuje się również pelet oraz brykiet drzewny.

Jakość opału na składzie

Jakość opału na składzie zależy w dużej mierze od tego, jaki jest dostawca opału. Jeżeli rok rocznie bierzemy opał z tego samego składu opału, od tego samego dostawcy opału to raczej nie powinniśmy mieć obaw. Jeśli jednak chcielibyśmy kupić opał od innego dostawcy opału, warto wówczas najpierw wziąć opał na próbę w mniejszej ilości. Dostawca opału dostawcy nie jest równy i zazwyczaj widzimy to po portfelu. Skład opału, gdzie dominuje koks jest również ciekawym miejscem pod tym względem.

Skład koksu

Koks jest nieco zapomnianym paliwem. Z jednej strony zapewnia doskonałe parametry energetyczne, a z drugiej strony nie nadaje się do nowoczesnych instalacji grzewczych. Jeśli jednak mamy możliwość opalania koksem, to skład koksu będzie nam w stanie zaoferować naprawdę wiele jego rodzajów. Niezmiernie ciekawe jest to, jak materiał ten może się różnić w zależności od producenta. Z jednej strony technologia jego wytwarzania oraz produkt końcowy powinien mieć te same niemal parametry, ale w praktyce może być z tym bardzo różnie. Warto zatem popróbować trochę z tym paliwem, aby wybrać najlepszy dla siebie koks.