Skip to content Skip to footer

Przepakowywanie produktów – ogólne zasady

W przemyśle spożywczym bardzo ważne jest odpowiednie pakowanie i przepakowywanie produktów różnego pochodzenia. Mogą to być artykuły takie jak cukier, mąka, sól, mięso, nabiał itd. Trzeba podkreślić, że przepakowywanie powinno być zawsze wykonywane w optymalnych warunkach higienicznych. Wszystko to, co związane z pakowaniem i przepakowywaniem produktów jest ściśle ustalone przez takie instytucje jak sanepid.

Jak wygląda proces przepakowywania produktów spożywczych?

Przede wszystkim warto powiedzieć, co kryje się pod samym pojęciem: przepakowywanie produktów. Otóż takie Przepakowywanie polega na tym, że z opakowania zbiorczego przepakowuje się artykuły do mniejszych opakowań. Taki proces nazywany jest konfekcjonowaniem towaru. Wszystko to, co związane jest z tą działalnością, ma na celu zapakowanie produktów tak, żeby w sklepie mógł je kupić klient i żeby prezentowały się one dobrze na półce sklepowej.

Zazwyczaj do procesu przepakowywania produktów producenci wynajmują specjalne firmy zewnętrzne, które zajmują się tym rodzajem działań. Są to przedsiębiorstwa, które mają do tego typu czynności często zautomatyzowane urządzenia i maszyny.

Przepakowywanie produktów – jakie urządzenia są wykorzystywane?

Do przepakowywania różnych towarów stosuje się przede wszystkim linie pakujące, które zazwyczaj składają się z półautomatycznych pakowarek, a także tuneli grzewczo-przelotowych. W procesie przepakowywania używa się również owijarek, stosuje się je głównie do pakowania drzwi, mebli, okien. W działalności tej potrzebne są takie urządzenia jak zaklejarki, którymi zakleja się kartony z artykułami.

Oprócz wyżej wymienionych urządzeń podczas przepakowywania rozmaitych produktów używa się również kartoniarek, zakręcarek, tubiarek. Każde z tych sprzętów jest częścią linii pakującej i spełnia określoną funkcję w zależności od rodzaju pakowanego produktu. Często w całym procesie biorą udział także roboty, które w dużej mierze wpływają na szybkość realizacji całego procesu przepakowywania.

Każda firma, która zdecyduje się na taką formę działalności, musi spełnić określone warunki i przestrzegać przepisy związane z produkcją, higieną oraz prawidłową kontrolą jakości. Zasady są często zależne od rodzaju produktu, który jest przepakowywany.