Skip to content Skip to footer

Pisanie CV – do czego potrzebne?

Szukanie pracy jest bardzo wymagającym zajęciem. Kandydatów nierzadko jest wielu, a tylko jedna osoba może dostać pracę w danym dziale na określonym stanowisku. Warto przez cały czas szkolić się i studiować oraz zdobywać nowe umiejętności. Kompletowanie rekomendacji od innych pracodawców też jest istotne, aby udowodnić, że jest się specjalistą.

Sposoby pisania CV – jak zrobić to skutecznie?

Wiele osób zastanawia się, jak napisać CV w taki sposób, aby wyglądało ono nie tylko efektownie, ale i efektywnie. Ważne jest, żeby było odpowiednio wypełnione treścią. Nie należy przesadzać z ilością wiadomości, które tam zawarliśmy, gdyż zbyt obszerne CV może zostać łatwo odrzucone przez rekrutera.

CV powinno zostać wypełnione odpowiednią treścią i wpisywanie w nim doświadczenia, które nie jest związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy, jest bezcelowe. Wiedza o pracy fizycznej podczas składania dokumentów do pracy w branży finansów nie przyda się specjalnie firmie i nie wpłynie specjalnie na naszą pozycję w procesie rekrutacyjnym.

Struktura CV

Żeby wiedzieć, jak napisać CV poprawnie, należy na początku zaznajomić się z jego właściwą strukturą. Rozpocząć powinno się od podstawowych danych. Obok swojego imienia i nazwiska trzeba wyszczególnić dane kontaktowe. Dzięki temu pracodawca będzie mógł się skontaktować z nami mailowo lub telefonicznie i zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętać należy, że coraz częściej rekrutacja ma charakter wieloetapowy i może się okazać, że zanim zostaniemy zaproszeni do biura, to trzeba będzie odbyć rozmowę telefoniczną.

Ważne jest też uwzględnienie klauzuli o przetwarzaniu danych, która powinna znaleźć się na samym dole CV. Inny wzór jest dla polskiego CV, a inny dla tego w języku angielskim. Wcześniej jednak należy wypisać swoje doświadczenie, umiejętności oraz języki.

Wpisanie tego, co najważniejsze

Żeby CV napisane zostało w sposób przyciągający uwagę, ważne jest, żeby pamiętać o detalach. Wymieniając doświadczenie, nie należy zapominać o datach, kiedy pracowało się w poszczególnych zakładach. Warto jest też opisać zadania, które się wykonało – zwłaszcza te najważniejsze pod kątem stanowiska, na które aplikujemy.

To samo tyczy się umiejętności – w tę rubrykę warto wpisać wolontariat, staże, praktyki, kursy, czy szkolenia, które odbyliśmy w przeszłości. Najlepiej jest posiadać referencję potwierdzające nasze osiągnięcia. Duże znaczenie ma także znajomość języków – w tym przypadku trzeba mieć udokumentowaną wiedzę za sprawą certyfikatów i określać dokładnie poziom tejże znajomości.